Ustroń, Wisła, Cieszyn
- Agnieszka
- 15 wrz 2024
- 2 minut(y) czytania
Ustroń
Pijalnia Wód - inaczej przepompownia z wodą mineralną. Można też zakupić pamiątki. Budynek nówka sztuka.
Leśny Park Niespodzianek - przygotujcie się na góry i doliny. Wózek niestety się średnio sprawdza, ale klimat jest boski, bo zwierzęta są w swoim naturalnym, leśnym środowisku i mają dużą przestrzeń. Część z nich kręci się luzem po parku i można je dokarmiać zakupioną paszą. Są pokazy lotów sów, czy innych ptaków, tylko trzeba się wskrabać dość wysoko:) Wejściówka w weekend 45 złociszy.
Centrum i Bulwar Wiślany - długaśna trasa wzdłuż Wisły - można się przejść, poopalać itp.
Trójkąty (bez kwadratów:))- to jest klasyka tego miejsca. Dawne domy sanatoryjne, które są głównym obrazkiem i charakterystycznym elementem Ustronia.
Czartoria i Równica - nam szczególnie Równica przypadła do gustu - można tam wjechać spokojnie autem, na końcu jest wielki gościniec. Widoki obłędne!
Czantoria - można wejść lub wjechać kolejką. Autem do końca się nie dojedzie.


Wisła
Bulwar wzdłuż Wisły - można się super przejść, popodziwiać widoki, zjeść blisko wody itp.
Centrum z Aleją Gwiazd Sportu
Minizamki, czyli Zabytkowy Park Przygód - odwzorowania mozaikowe budowli znajdujących się przy Wiśle.
Rezydencja Prezydenta RP - modernistyczny pałac powstały dla prezydenta Ignacego Mościckiego trzyma się w dobrej formie do dziś. Można podjechać pod pałać i popodziwiać budowlę lub super widoki, bo sama rezydencja położona jest dość wysoko, za zaporą. Można zwiedzać go z przewodnikiem, ale wymagane jest 7-dniowe wyprzedzenie, i tylko grupy. Wstęp bezpłatny.
Zapora - na Jeziorze Czerniańskim, które jest sztucznym zbiornikiem Wisełki białej i czarnej. Z zapory widać też Baranią Górę, więc zapora to miejsce must see w Wiśle. Zapora ma ok. 270 metrów. Parking jest, ale taki raczej na poboczu.
Skocznia Malinka - akurat ja my podjechaliśmy pod skocznię, była w remoncie, ale normalnie można na nią wjechać za groszowe sprawy

Cieszyn
Wzgórze zamkowe - romantyczny park na wzgórzu powstały a XIX na zlecenie Habsburga, Wieża Piaskowa jako najważniejsze miejsce obrony (można wejść na górę i podziwiać panoramę Cieszyna), pozostałości zamku Piastów Cieszyńskich (zobaczycie tam teraz pokazy design przemysłowego), Rotunda św. Mikołaja i św. Wacława - najstarszy zabytek w okolicy ze stylu romańskiego, to wszystko oferuje Wam Cieszyn Śląski
Stare Miasto - przy podziale Cieszyna na część polską i czechosłowacką przypadło nam w spadku poza wzgórzem zamkowym, stare miasto. Nam udało się tam trafić dopiero późnym wieczorem, ale to był klimat. Barkowe kamieniczki, niektóre naprawdę obłędne, tętnice życiem restauracje, ratusz i posąg św. Floriana chroniącego miasto przed pożarami. To czeka Was na rynku.
Most i Cieszyn czeski - mijając Most Przyjaźni wkraczacie na teren Czech. Niestety, lub stety:) większość ciekawych zabytków została po stronie polskiej, a po podziale Czechosłowacji przypadła ta część bardziej przemysłowa. Można za to wejść do najbliższego sklepiku i obkupić się czeskimi smakołykami (o czeskich "co można przywieźć" znajdzie post w kategorii Jedzonko:)
Wenecja, czyli minimalistyczne, okwiecone kamieniczki wzdłuż kanału Młynówki, połączone z "lądem" uroczymi mostkami. Dawniej budynki należały do rzemieślników, którzy do wykonywania swojej pracy potrzebowali dostępu do wody.
Fajnie jest się przejść też wzdłuż rzeki Olzy i poczuć klimat czeski.

Comentários